آیت الله سید محمد بهشتی

@Shahid_beheshti

🔰 مجالی برای بازخوانی سخنان و اندیشه شهید آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی

انقلاب بايد با #هنر_انقلاب، هنري كه زائيده انقلاب است و هم پيش برنده انقلاب است جلو برود و دعوت ميكنيم كه همه صاحبان ذوق و [کسانیکه] به #اسلام عزيز آشنا هستند و عشق ميورزند، #انقلاب_اسلامی سازنده‌اي را در زمينه #هنر توسعه بدهند، زيرا انسان برحسب رشد تكاملي‌اش به #هنر نياز دارد.

ما با سرعت موافقيم و با عجله و شتاب مخالف، تعبير نهج البلاغه اين است كه كسي كه بخواهد ميوه‌اي را از درخت زودتر از موعد بچيند اين ميوه را براي خود نچيده است گويي براي ديگران كار كرده، آب به آسياي ديگران ريخته ....

-ادامه در بخش نظرات-

يكى از مشكلات زمان ما اين است كه آدمها و انسانها بيش از حد قالبى هستند. يكى از عوامل نجات دادن انسانهاى نسلِ بعد از قالبى شدن و فكر قالبى داشتن، اين است كه در بچگى كتاب داستان زياد بخوانند...

📚 نقش آزادی در تربیت کودکان

1️⃣ هر انسان متعهدى باید تکلیف اجتماعى را بر طبق گفته رهبر عملى کند ولى در مسایل انفرادى مى تواند در اختیار مراجع دیگر باشد.

📚 جاودانه تاریخ ج 3 ص . 47

Picture

🔰 دوستان و همراهان گرامی ، نظرات و انتقادات سازنده خود را جهت انتشار هرچه بهتر اندیشه های شهید مظلوم آیت الله بهشتی با ما در میان بگذارید.

چرا انقدر شرایط ازدواج را سنگین می کنید و جوان ها و جامعه را به سمت فساد می برید؟ مهریه ها را سنگین نکنید، مشکلات سنگین نتراشید.جهیزیه ی دختر کمالات معنوی اوست.مهریه ی مرد عبرت است از کمالات او. حالا یک کسی داشته باشد، بکند حرفی نیست،اما کسی که ندارد سخت گیری نکنید.

📚 ۱۰/۱۲/۵۹

Picture

دروغ زنی، شایعه سازی، تضعیف نهادهای مسئول، مسموم کردن جو اجتماعی، تفرقه افکنی، یکپارچگی و انسجام جامعه را به خطر انداختن، با هر وسیله و از هر طریق که باشد، ممنوع است و مسئولان کشور و خود شما ملت باید جلوی دروغ زنی، تهمت زدن ها، شایعه سازی ها و تفرقه اندازی ها را بگیرید.

📚 همان

Picture

ما با صراحت این را می گوییم هر جا در هر گوشه ی ایران کسی مزاحم و معترض کسی دیگر شود که چرا نسبت به مسئولان کشور انتقاد یا خرده گیری کردی، این مزاحمت کننده کارش مورد تنفر ماست ...

📚 سخنرانی #شهید_بهشتی در یزد سال ۱۳۵۹

Picture

من اعلام می کنم؛ هر کس به هر عنوان بخواهد جلوی #انتقاد_سازنده، یعنی همان امر به معروف و نهی از منکر عمومی اسلام را در این پدیده ی جمهوری اسلامی بگیرد، از راه اسلام منحرف است و به عنوان مسلمان از او بیزارم .

📚 روزنامه جمهوری اسلامی ۲۹/۱۱/۵۹

Picture

بسیاری از تدابیر #اسلام در نظامهای سیاسی و اجتماعی در حقیقت برای از بین بردن عوامل ضد #آزادی است.

📚 گزیده‌ای از دیدگاه های #شهید_بهشتی | ص۲۰۵

Picture

اسلام نمی خواهد #معنویت انسان در زباله دانی #جنسیت و سکس قربانی شود. اسلام نیازهای مادی و بدنی را چنان با نیازهای عاطفی معنوی می آمیزد که نشان دهد حتی در ارضای یک احتیاج مادی نمی توان از نقش آن در ارضای نیازهای #معنوی غافل بود.

📚 گزیده‌ای از دیدگاه های #شهید_بهشتی ، ص۱۸۸

Picture

...
🔴 ما در زیر بار سختیها و مشکلات و دشواریها قد خم نمی کنیم. ما #راست_قامتان_جاودانه_تاریخ_خواهیم_ماند . تنها موقعی سرپا نیستیم که یا کشته شویم و یا زخم بخوریم و بر خاک بیفتیم و الّا هیچ قدرتی نمی تواند پشت ما را خم بکند

منبع: جاودانه تاریخ؛ گفتارها 3؛ (1390) صص32-33

... ما که به دنبال إحدی الحُسنَیَینیم (یا شهادت یا پیروزی) دیگر چرا افسردگی؟ افسرده نباشید چهره ها شاداب باشد نشاط داشته باشید آن وقت شعارتان همین است که آمریکا و مزدورانش هیچ غلطی نمی توانند بکنند.
ادامه دارد....

منبع: جاودانه تاریخ؛ گفتارها 3؛ (1390) صص32-33

انقلاب با چهره ها و دلهای افسرده تضمین شدنی نیست. انقلاب با دلهای پرشور و چهره های شاداب تضمین می شود... هیچکس مرا در این دوره نشیب و فراز انقلاب در سخت ترین مواقع، نتوانسته است با قیافه افسرده ببیند. چرا افسرده باشیم؟
ادامه دارد...

منبع: جاودانه تاریخ؛ گفتارها 3؛صص32-33

🔰 تبیین نظام #امت و #امامت | قسمت سوم

🔹 به مسلمان ها گفته مى شود اَطيعوالرَّسولَ: بايد از اين پيامبر فرمان ببريد .تعيينى است، ولى تحميلى نيست. چون وقتى مسلمانان به فرزند عبداللّه به عنوان نبى اللّه و رسول اللّه معتقد شدند و ايمان آوردند، زمينه قبول اطاعت او را با خود در دل دارند. ... ولى امروز در اين عصر غيبتِ امامِ معصومِ منصوبِ منصوص، در اين عصر، امامت، ديگر تعيينى نيست؛ تحميلى هم نيست؛ بلكه شناختنى و پذيرفتنى يا انتخابى است. بنابراين رابطه امت و امامت در عصر ما يك رابطه مشخص است.

📗 شهید ایت الله بهشتی، کتاب مبانی نظری قانون اساسی، ص ۴۸ و ۴۹

Picture

🔰 تبیین نظام #امت و #امامت | قسمت دوم

🔹 دقت بفرماييد! يك وقت مكتبى مى گويد امت، بدون اينكه به آن جهت بدهد كه عمل كند. اسلام مى خواهد خطوط كلى و اصلىِ سعادت را نشان بدهد. مى گويد اى امت! اگر مى خواهيد در مسير الى اللّه گم نشويد و از "مغضوب عليهم ولاالضّالين" نشويد بايد به حبل المتين و عروةالوثقاى امامت چنگ زنيد.

📗 شهید ایت الله بهشتی، کتاب مبانی نظری قانون اساسی، ص ۴۸

Picture

🔰 تبیین نظام #امت و #امامت | قسمت اول

🔹 اسلام در خدمت همه ناس است ؛ صلاح همه را مى خواهد نه فقط صلاح مسلمانان را. نظام اسلامى به سعادت كل بشر مى انديشد. ولى در ميان ناس و كل بشر، آنها كه بر پايه اعتقاد به اسلام و التزام به اسلام يك مجموعه به وجود مى آورند مى شوند امت. امت، از نظر ايدئولوژى اسلامى و مبانى عقيده و عمل اسلام، حتماً نياز دارد به امامت.
ادامه‌دارد...

📗 شهید ایت الله بهشتی، کتاب مبانی نظری قانون اساسی، ص ۴۸

💠 جامعه مسلمان‌ها جامعه فضول‌هاست!

چرا با پالایش جامعه مخالفت کنیم؟ جامعه باید پالوده شود، جامعه باید محیطش محیطی باشد پاک از مظاهر گناه و هرگز نمی‌توان به کسی گفت که چرا نهی از منکر می‌کنی، نهی از منکر شعار اسلام است. جامعه مسلمان‌ها، جامعه فضول‌هاست. کار دارند به اینکه ببینند من چه کاری می‌کنم.

📚 سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های شهید آیت‌الله بهشتی، ج۳، ص 402

#شهید_بهشتی | همینطور که در یک جامعه استبداد در هر شکلی که باشد استبداد است یعنی اینکه اگر فردی یا گروهی خودشان را بر مردم تحمیل کنند، همینطور که آن ضد رحمانی است، این هم ضد رحمانی است.

🔰 (البته باید گفت) اطاعت دلخواه متعهدانه از امام و امامت استبداد نیست. بعضی ها این را قاطی میکنند. التزام مردم را به اطاعت مومنانه از امام و امامت به استبداد تعبیر می کنند؛ این استبداد نیست، این عین همان مدیریت مطلوب است.
#ولایت_فقیه
#نظام_امت_و_امامت

🔷 #روحانیت در کــلام #شهید_بهشتی :

📌 آنچه در اسـلام برای ما اصالت دارد، روحانیـت نیست، [بلکه] عالمِ عامل، متعهد و مسئول است. این عالم اگر بخواهد #ریاست بپذیرد، مثل یک بار سنـگین شاق می‌پذیرد، نه مثل یک معشوقی که سال‌ها به آن عشــق می‌ورزیده و حالا به وصالش رسیده است.
#بهشتی_را_بشناسیم
#حکمت_بهشتی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
📚 #گزیده دیــدگاه های #شهید_بهشتی، ص۱۹۰

🔴 #روحانیت در کلام #شهید_بهشتی 🔴

🔹🔹 وای به روزی که علمـای یک امت درصدد برآیند بر اساس پسند مردم حرف بزنند؛ خواه این مردم، مرتجع کهنه پرســت باشند، خواه مردم نوپرداز و نوپرست. وظیفه عالم، گفتن «حق» است؛ خواه حق با کهنه جور درآید و خواه با نو. حق از آن کهنه‌هایی است که هرچه کهنه تر می‌شود، قیمـتش بیشتر است 🔹🔹
#بهشتی_را_بشناسیم
#حکمت_بهشتی
#انتخابات

•ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ•
📚 #گزیده دیدگاه های شهید بهشتی | ص ۱۹۱

📷 #هنر_انقلابی | شهید آیت الله بهشتی:

🔹 انقلاب بايد با #هنر_انقلاب، هنري كه زائيده انقلاب است و هم پيش برنده انقلاب است جلو برود و دعوت ميكنيم كه همه صاحبان ذوق و [کسانیکه] به #اسلام عزيز آشنا هستند و عشق ميورزند، #انقلاب_اسلامی گسترده ريشه‌دار سازنده‌اي را در زمينه #هنر توسعه بدهند، زيرا انسان برحسب رشد تكاملي‌اش به #هنر نياز دارد.

#بهشتی_را_بشناسیم
#حکمت_بهشتی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
📖 اسطوره جاودان تاریخ

🔰 در مسائل فردی می‌توان از مجتهدی خاص و یا شورایی تبعیت کرد اما در مسائل حکومتی و اجتماعی، فقط یک رأی معتبر است و در جمهوری اسلامی هم آن یک رأی، فقط رأی رهبر است. من امیدوارم که این نکته به‌خوبی روشن شود زیرا از این پس این گونه مسائل فراوان داریم. در همه مسائل دینی و اجتماعی که اجرای آن نیاز به وضع قانون و مقررات دارد تنها رأی مجتهد عادل فقیه رهبر می‌تواند معتبر باشد. در مسائل و احکامی که دینی است اما به مقررات و قوانین اجتماعی مربوط می‌شود، در این‌جا اختلاف حرام است و ملت باید یکپارچه عمل کند و ملاک فتوای رهبری و نظر فقهی شورای نگهبان بر مبنای فتوای رهب

همه حق #اظهار_نظر درباره #مسئولان جامعه را دارند، به شرطی که #راست بگویند....
#آزادی

▪️ کتاب گزیده ای از دیدگاه های #شهید_بهشتی، ص205

اگر زن و مرد ما فرياد برمی آورد كه استقلال، #آزادی، حكومت اسلامی منظورشان آن آزادی بی بندوبار گونه نبود، هيچ #مرد_مسلمان ومتعهد و هيچ #زن_مسلمان و متعهد خواستار آن نبود كه زن و مرد در جامعه ما آزاد باشد، هيچ "قيد و بندی" نداشته باشد...

▪️ برشی از سخنان #شهید_بهشتی 23/11/1359

شهيدان آزادگانند. اگر ما خطاب به امام حسين(ع) ميگوئيم‌ای سرور آزادگان برای اين است كه شهيدان راه حق، آزادگانند ... و اصولاً آن آزادگي كه بصورت يك شعار اصلی در انقلاب اسلامی ما درآمد اين آزادی بود.

▪️ برشی از سخنرانی #شهید_بهشتی در تاریخ 23 بهمن 1359

#شهید_بهشتی : اى معلم با ايمان آگاه و آزاد! به عنوان يك دوست و همفكر و همراهت خواهش مى‏‌كنم، شما را به خدا در اين كلاس‌ها يك مشت انسان‏‌نماىِ قالبىِ خاك بر سر نسازيد. #انسان_بسازيد ، نه يك مشت انسان‌‏نماى قالبى ابزارى!.

📚 نقش آزادی در تربیت کودکان. ص۱۵۹